JAK ZAČÍT S POUŽÍVÁNÍM PŘÍRODNÍ A BIO KOSMETIKY?

První přírodní kosmetický produkt se u nás doma v koupelně objevil někdy na přelomu let 2013-2014. Bylo to tělové máslo a koupil jsem ho ze zvědavosti ... Učaroval mi krásný obal a čistá vůně levandule (kdo by jí odolal). Přiznávám, složení produktu jsem si přečetl až po tom, co jsem produkt spotřeboval a na internetu jsem našel množství článků o tom, že "není přírodní produkt jako přírodní produkt".

Po zmíněném tělovém másle jsem to vzal docela "z ostra" a o přírodní a bio kosmetiku jsem se začal zajímat víc a víc. Přibyl pleťový olej, léčivé masti, mýdla, tuhý šampon, sprchové emulze, holicí krém, pleťový a oční krém, pleťové masky, ... Dalo by se říci, že zvědavost mi nedala spát, neustále jsem něco nového objevoval, četl o složení a certifikaci přírodních produktů, následně je zkoušel a postupně nahrazoval konvenční kosmetiku tou přírodní s certifikáty. 

Přechod na přírodní kosmetiku měl v mém případě rychlý začátek, ale v konečném důsledku to byl delší proces. Některé produkty jsem si vybíral velmi impulzivně a svým složením nebyly určeny přímo pro mé potřeby, u jiných jsem si déle zvykal na odlišnou aplikaci. Dnes bych začal s používáním přírodní kosmetiky o něco pozvolněji, výběrem jednodušších produktů, které mají úplně stejnou aplikaci jako u konvenční kosmetiky, avšak svým složením a účinky naši pokožku a tělo vyživují. Které to jsou?

 

Sprchový gel nebo krém

  • pokožka je největším lidským orgánem. Je to prakticky "vstupní brána" do našeho organizmu a tedy vše, co na ni nanesete, se v menší nebo větší míře do těla i dostane. Sprchový gel nebo krém je produkt, který používáme prakticky denně a na velkou část našeho těla. Vyměnit konvenční gel plný umělých napěňovadel za přírodní variantu je za mě velmi jednoduchý krok, který může být zároveň vhodnou "vstupenkou" do světa přírodní kosmetiky ☺

 

Mýdlo na ruce

  • klasické tekuté mýdlo v plastovém obalu za pár korun ze supermarketu jsme u nás doma vyměnili za kostku tuhého mýdla přibližně před třemi lety. Od zmíněného momentu jsme se na jiný typ mýdla ani nepodívali. Tuhé přírodní mýdla připravované tradiční metodou za studena nám vyhovují zejména svým složením, které je bohaté na přírodní másla a oleje. Ty o pokožku pečují už přímo během mytí a zbytečně ji nevysušují. Přírodní mýdla mají rovněž díky použitým esenciálním olejům aromatické účinky a svou vůní mohou uklidnit mysl po náročném dni (levandule) či naopak nakopnout ráno po probuzení (máta, citrónová tráva). Navíc používáním tuhého mýdla bez plastového obalu (většinou jsou baleny ve snadno recyklovatelných papírových baleních) nezatěžujete přírodu a životní prostředí.
    #zerowaste

 

Balzám na rty

  • maličkost, bez které si někteří neumí představit jediný den. Tak, jak vám záleží na složení toho, co jíte, mělo by vám záležet i na složení balzámu, který si denně aplikujete na rty. Vsaďte na přírodní alternativu, která se díky blahodárným složkám jako med, kakaové či bambucké máslo postará o jemnou pokožku rtů.

 

A na závěr snad už jen jedna věc. Jak rozeznat "přírodní produkty" od opravdu přírodních? Sledujte certifikáty přírodní kosmetiky (o těch blíže někdy jindy) a čtěte složení produktů. Přesný výpis složení (tzv. INCI) je povinným údajem každého kosmetického produktu, který se prodává konečnému spotřebiteli. Přestože jsme v e-shopu a vy si nemůžete produkt pootáčet ve vlastních rukou a přečíst složení z balení, snažím se o maximální transparentnost a informovanost mých zákazníků. A proto na www.skingarden.cz najdete přímo u každého produktu jeho přesné složení a vždy, když je to možné, se vám ho snažím vypsat i v češtině.

V případě, že některou konkrétní složku produktu neznáte, stačí si ji vygooglit nebo napsat mi e-mail na info@skingarden.cz a rád vám pomohu s jejím "rozluštění" ☺

Komentáře